Smaller Default Larger

I już za nami. Jedna z najprzyjemniejszych imprez plenerowych w naszej gminie – Noc Świętojańska. Ten magiczny wieczór świętowaliśmy 22 czerwca nad urokliwym stawem w Chruścielach. Słoneczna pogoda, swojska atmosfera, kolorowe wianki na głowach dziewcząt i wspaniała zabawa... Na to czekaliśmy cały rok!

 

Jak tradycja nakazuje, rozpoczęliśmy od rozpalenia sobótkowych ognisk, które miały chronić przed klęskami oraz zapewnić urodzaj. Na scenie jako pierwsze zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chruściel. Pieśni ludowe wykonało również Koło Gospodyń Wiejskich z Chajęt, Koło Gospodyń Wiejskich „Dąbrowianki” oraz Towarzystwo Gospodyń Wiejskich „Nadbużanki”. Ich występy przeplatane były żartobliwymi konkursami. Dzieci zabawiły się w żywioły wody i ognia, rzucały zaklęcia na oczyszczenie domowego ogniska ze złych mocy oraz zatańczyły kupalnocki taniec. Dorośli zaś szukali kwiatu paproci, wróżyli na bogactwo oraz karmili się czerwonym owocem miłości. Chętni mogli skorzystać z warsztatów wykonywania wianków i upleść je pod okiem pani Eli Rączki. Naszą radosną, świętojańską zabawę urozmaiciły także zwinne kujawiaki i polki wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu.

W końcu nadszedł wyczekiwany przez wszystkich moment – obrzęd Nocy Świętojańskiej. Pod scenę wybiegły z pobliskiej bramy cztery czarujące panny tańcząc i śpiewając w rytm skocznej muzyki. Czarowały mężczyzn, tańczyły wokół ogniska pieszcząc ogień gałązkami bylicy, aby w końcu, razem z wszystkimi, idąc w korowodzie, puścić wianki na wodę. Po tym magicznym rytuale odbył się pokaz teatru ognia w wykonaniu grupy Saurion. A potem już tylko tańce, hulańce, swawole razem z zespołem Manekiny… Ach cóż to był za wieczór!

Organizatorami obchodów Nocy Świętojańskiej byli: Wójt Gminy Dąbrówka, sołtys wsi Chruściele, KGW „Chruścielanki” oraz Gminne Centrum Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrówce.

Impreza zorganizowana była przy udziale finansowym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt wybrany do finansowania przez LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER (działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”) Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31