Smaller Default Larger

„Cała plastyki tajemnica
Tylko w tym jednym jest,
Że duch – jak błyskawica,
A chce go ująć gest”

                Cyprian Kamil Norwid
 

Image
29 maja w Skansenie nad Bugiem odbył się VII Powiatowy Plener Malarski „Wspomnienie miejsc dzieciństwa Cypriana Norwida”.  Objęty był honorowym patronatem Starosty Powiatu Wołomińskiego i Wójta Gminy Dąbrówka. 

Odbywający się co roku plener ma na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci Cypriana Norwida. Dzięki niemu uczestnicy mogli poznać miejsce związane z dzieciństwem i wczesną młodością Poety, a także zapoznać się z pięknem ziemi mazowieckiej. W plenerze wzięło udział 60 uczestników. Były to dzieci i młodzież ze szkół z terenu powiatu wołomińskiego, a także zaprzyjaźnionionych szkół z Łochowa i Zakrętu.

Po przyjeździe do skansenu wszystkich uczestników i opiekunów bardzo serdecznie powitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce – Anna Maniecka. Następnie pani Elżbieta Rączka -  przewodnicząca Komisji oceniającej prace  udzieliła kilka fachowych rad i wskazówek dotyczących dobierania odpowiedniej techniki, materiałów i miejsca malowania.

Ze względu na deszczowa pogodę uczestnicy nie do końca mogli dostrzec uroków tego niezwykłego miejsca, które od 2000 r. jest dziełem i pasją pana Wojciecha Urmanowskiego.

Odrestaurowane wiejskie chaty, ogromna stodoła, dworek drobnoszlachecki i wiele innych zakamarków pozwoliły na pomieszczenie tak dużej liczby dzieci. Dało to możliwość do powstania naprawdę imponujących prac. Uczestnicy skupiali się na odwzorowaniu nie tylko widoku z okna chat, ale także tego co było wewnątrz nich. Zbiory wielu obrazów, zabytkowych urządzeń, narzędzi, rzeźb i wielu unikatowych obiektów były inspiracją szczególnie dla dzieci ze szkól podstawowych, które ze względu na zła pogodę nie wychodziły za zewnątrz.

Pogodowe smutki dzieciom i młodzieży wynagrodziło coś ciepłego i słodkiego, a po zakończonych pracach mogli posilić się  pieczonymi kiełbaskami, które przygotował sam gospodarz.

Na koniec po obejrzeniu wszystkich prac Komisja przyznała 23 wyróżnienia. Plener nie ma formy konkursowej, jednak jury postanowiło nagodzić najpiękniejsze prace i prawdziwe młode talenty.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w plenerze i zaangażowanie. Dziękujemy za ciepłą atmosferę dzięki, której nawet na chwilkę wyszło słońce oraz za te wspaniałe prace, które pozostaną w Skansenie, aby wszyscy zwiedzający mogli je podziwiać. Jednak największe podziękowania kierujemy do pana Wojciecha Urmanowskiego za udostępnienie terenu Skansenu i pana Andrzeja Kozłowskiego za opiekę i oprowadzenie uczestników  po skansenowym bogactwie. 

A. G. 

 

 

Image Image
Image Image
Image Image

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31